Youtube 1 Saatte Kaç MB Yer?

Youtube üzerinden video izleyenlerin sıkça karşılaştığı sorulardan biri de; bir saatte kaç MB kullanıyorum? Ancak bu sorunun cevabı, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Yüklenen videonun boyutu, kalitesi, süresi gibi unsurların hepsi kullanılan verinin miktarını etkiler. Youtube video boyutları standart bir değer olmadığı için; SD, HD ve 4K gibi farklı kalite seçeneklerine de sahiptir. Yüksek kalitede izlediğiniz videolar, daha fazla veri tüketerek internet kotanızın daha hızlı bir şekilde dolmasına neden olabilir.

Youtube Video Kalitesi ve Boyutları

Youtube’da video izlerken karşımıza gelen kalite seçenekleri video boyutlarını etkiler. Videonun kalitesi arttıkça boyutu da artar. Ancak, her zaman yüksek kalitede video izlemek mümkün olmayabilir, özellikle mobil cihazlarda cihazın veri planına bağlı olarak sınırlı bir veri kotamız varsa. Bu nedenle, hangi kalitede video izleyeceğimizi bilmek önemlidir.

Youtube, SD (Standart Çözünürlük), HD (Yüksek Çözünürlük) ve 4K kalitelerinde videolar sunar. SD kalitesinde bir video en düşük boyuta sahiptir ve HD kalitesi daha yüksek bir boyuta sahiptir. 4K kalitesi en yüksek boyuttadır, ancak aynı zamanda en yüksek kaliteye sahiptir. İzleyeceğiniz videoya bağlı olarak, kalite seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Kalite Çözünürlük Boyut
SD 360p Avg. 7.5 MB/dk
HD 720p Avg. 25 MB/dk
HD 1080p Avg. 35 MB/dk
4K 2160p Avg. 175 MB/dk

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi, video kalitesi arttıkça, video boyutu da artar. Mobil cihazlarda veri kotanızın sınırlı olması durumunda, SD kalitesinde video izlemek daha uygun olabilir. Ancak, internet bağlantınız hızlıysa ve HD veya 4K kalitesinde video izlemek istiyorsanız, video boyutunun daha büyük olacağını unutmayın.

SD, HD, ve 4K

Youtube’da video izlerken, videonun seçilen kalitesi video boyutunu da etkiler. SD, HD ve 4K kalitelerine sahip videolar arasında boyut farkları vardır. SD kalitesine sahip bir video, 480p çözünürlüğünde ve 640×480 piksel boyutunda olup 1 dakikalık bir video ortalama 10 MB yer kaplar. HD kalitesine sahip bir video, minimum 720p çözünürlüğünde ve 1280×720 piksel boyutunda olup 1 dakikalık bir video ortalama 50-60 MB yer kaplar. 4K kalitesine sahip bir video, minimum 2160p çözünürlüğünde ve 3840×2160 piksel boyutunda olup 1 dakikalık bir video ortalama 170-200 MB yer kaplar. Bu bilgileri hesaplayarak, ne kadar veri tüketebileceğinizi kontrol edebilirsiniz.

SD

SD kalitesine sahip bir video, diğer kalitelere göre daha düşük bir boyuta sahiptir. Yaklaşık olarak 1 saatlik bir SD kalitesindeki video, ortalama olarak 700MB yer kaplar. Bu boyut, genellikle video kalitesinin daha düşük kalmasından kaynaklanır. SD kalitesi, videoyu izlerken görsel kalitesinin düşmesine neden olabilir ancak bu durumda daha az veri tüketimi sağlar. Eğer videoyu yalnızca izlemek istiyorsanız, SD kalitesine sahip videoları tercih edebilirsiniz. Bu sayede, mobil veri planınızın daha az kullanılması mümkün olur.

HD

Eğer HD kalitesinde bir video izliyorsanız, dosya boyutunun artacağını unutmamalısınız. Yaklaşık olarak, bir saatlik bir HD video 2.4 GB’lık bir yer kaplayabilir. Bu çok fazla bir veri miktarı olduğundan, mobil veri kullanıcılarına karşı dikkatli olmak gerekir. Nedeni ise HD kalitesinde video izlemek, mobil veri planlarınızı anında tüketebilecek kadar büyük miktarda veri kullanmaktadır. Bu nedenle, eğer mobil kullanıcısıysanız, videoları indirmeden önce daima cihazınızda ne kadar yeri kaldığını kontrol etmelisiniz.

4K

4K kalitesi, yüksek piksel yoğunluğuna sahip bir çözünürlük sunar ve daha net ve canlı renkler sağlar. Ancak, bu kalite, daha yüksek boyutlu dosyalar anlamına gelir. 4K kalitesinde bir video ne kadar yer kaplar diye sorarsanız, cevabı değişken olabilir. Süre ve video içeriğine bağlı olarak boyut değişebilir. Ortalama bir 10 dakikalık 4K video, yaklaşık 1 GB veri tüketir. Fakat, bu rakamın birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği unutulmamalıdır. 4K kalitesini tercih ederken, internet kullanımınızda dikkatli olmanızı öneririz.

Video Süresi

Bir videonun boyutu aynı sürede farklı olabilir mi? Evet, videonun süresi belirgin bir şekilde boyutunu etkiler. Youtube’da, on dakikalık bir video ortalama olarak 100MB yer kaplar. Ancak, saatlik bir video en az 6GB yer kaplayabilir. Bu nedenle, videonun süresi ne kadar uzunsa, video boyutu o kadar büyük olur.

Video boyutunu azaltmanın birçok yolu var. Videoyu SD’ye çevirmek, çözünürlüğü düşürmek veya video sıkıştırma tekniklerini kullanmak gibi. Ancak, bu aynı zamanda görüntü kalitesini de etkileyebilir. Uzun videoları indirmeden önce, mobil veri planınızı kontrol etmeniz ve WiFi’ye bağlanmanız daha iyi olabilir.

Youtube Veri Kotası

Youtube videoları akıllı telefonlardan izlendiğinde, internet kotasının tüketilmesine neden olabilir. Youtube’u kullanırken, internet kotası için gereken MB miktarını azaltmanın birkaç yolu vardır. Bunların en yaygın olanları videoyu SD (Standard Definition) kalitesinde izlemek ve videoyu tam ekran modunda izlemeden önce video kalitesini değiştirmektir. Bununla birlikte, mobil veri planı tükendiğinde veya tükenme noktasına geldiğinde, video oynatımı otomatik olarak durdurulabilir. Bu nedenle, izlediğiniz video sayısını azaltmak veya Wi-Fi’ye bağlanmak, mobil veri planınızı maksimize etmek için yapabileceğiniz en iyi seçeneklerdir.

Yorum yapın