Mavi İade Süresi

Mavi mağazalarından yapacağınız alışverişler sonrası ürün iade etmek istemeniz durumunda iade süresi oldukça kısa bir zaman dilimindedir. Mavi’de satın aldığınız ürünlerin yanlış ya da bozuk olması gibi durumlarda iade yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak ürünlerin belirli şartlar altında iade edilmesi gerekmektedir.

İade talebiniz için ürünlerinizi 14 gün içinde geri vermeniz gerekmektedir. Fakat bu süre Mavi’de bulunduğunuz şehirden uzak bir lokasyonda iseniz, iade süresi sizinle birlikte işlem günlerinde de hesaplanarak uzatılabilmektedir. İade süresi hakkında daha detaylı bilgi almak için Mavi müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ne zaman iade edilebilir?

Mavi’den satın aldığınız ürünleri, siparişinizin elinize ulaşmasını takip eden 14 gün içinde iade edebilirsiniz. İade işlemi için ürünün kullanılmamış, tekrar satılabilir durumda, ambalajı tamamen açılmamış ve orijinal etiketleri ile birlikte olması gerekmektedir.

Ayrıca iade edilmek istenen ürünün, Mavi’ye ait olması gerekmektedir. Mavi dışında başka mağazalardan alınan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade işleminiz sonuçlanmadan önce ürünün teslimatı ve kontrolü gerçekleştirilecektir. İade işlemi için herhangi bir sebep belirtmenize gerek yoktur.

İade işleminde kargo ücreti, Mavi tarafından karşılanacaktır. İade kargo ücretinin tarafınızca ödenmesi gereken bir durum söz konusu değildir.

Yukarıdaki şartlar dışında iade talep ederseniz, Mavi tarafından kabul edilmeyebilir. Satın aldığınız ürünün iade edilebilir olup olmadığını değerlendirmek için Müşteri Hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İade Şartları nelerdir?

Alınan ürünler, belirli şartlar altında iade edilebilir. Bunlar arasında, ürün ambalajının durumu, etiketlerin durumu ve ürünün kullanılmamış olması gibi faktörler yer almaktadır. Ürün ambalajı ve etiketlerinin orijinal durumda olması, iade sürecinin başarılı olması için oldukça önemlidir. Kullanılmış ürünlerin iade edilmesine izin verilmez.

Ürünün iade edilebilmesi için, ayrıca ürünün belirli bir süre içerisinde iade edilmesi gerekmektedir. Mavi mağazalarından satın alınan ürünlerin iadesi için, ürün teslim tarihinden sonraki 14 gün içerisinde iade talebinde bulunulması gerekmektedir. İade talebi, müşteri hizmetleri veya online web sitesi üzerinden yapılabilir.

Ürün iadesi için, ürünün orijinal faturasının da bulunması gerekmektedir. Ayrıca, ürünün hasar görmemiş olması ve orijinal durumunda olması, iade işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için gereklidir. İade işlemi sırasında, müşteriye iade onayı ve süreçle ilgili bilgilendirme yapılır.

  • Ürün ambalajı hasarlı olan ürünler iade edilemez.
  • Etiketleri kopuk veya yırtık olan ürünler iade edilemez.
  • Kullanılmış veya hasar görmüş ürünler iade edilemez.

Bu şartların tamamının yerine getirildiği durumlarda, Mavi mağazalarından satın alınan ürünler kolay bir şekilde iade edilebilir. Ancak, iade işlemi tamamlandıktan sonra, para iadesi veya takas işlemi yapılması gibi durumlarda bir süreç işleme alınır ve bu süreçlerin tamamlanması birkaç gün sürebilir.

Ürün ambalajının durumu

Ürünlerin iadesi için, ürün ambalajları orijinal haliyle tamamen korunmuş ve zarar görmemiş olmalıdır. Ambalajlar üzerindeki bantlar, etiketler vb. çıkarılmamış ve yırtılmamış olmalıdır. Ürün ambalajında hasar meydana geldiyse, ürün müşteriye iade edilemez.

Bir örnek olarak, ayakkabıların kutuları belirli bir şekilde sarılmış olarak korunmalıdır. Kumaş ürünler de özenle katlanmalı ve sergilenirken düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir. Ürün ve ambalaj arasında oluşabilecek herhangi bir boşluk, ürünün zarar görmesine yol açabilir.

Bu nedenle, ürünleri iade ederken, müşterilerin ürün ambalajlarını saklamaları avantajlıdır. Ürünün özelliğine bağlı olarak, kaybolan ambalajlar, ürünün değerini düşürebilir.

  • Ürünlerin orijinal ambalajları korunmuş olmalıdır
  • Bantlar, etiketler vb. çıkarılmamış ve yırtılmamış olmalıdır
  • Ürün ve ambalaj arasında herhangi bir boşluk oluşmasına izin verilmemelidir

Etiketlerin durumu

Ürünlerin iade edilebilmesi için etiketlerinin orijinal durumda olması gerekmektedir. Ürün etiketleri yırtık, sökülmüş veya kaybolmuşsa, iade işlemi gerçekleştirilemeyecektir. Hem üretici hem de satıcı firma, ürünlerinin etiketlerinin yeniden satılabilir olması gerektiğini belirtmektedirler. Bu nedenle, etiketleri zarar görmüş ürünlerin iade işlemi kabul edilmemektedir. Etiketlerin durumu, ürünlerin iadesinde büyük bir önem taşımaktadır. Eğer ürün ambalajı gibi etiketlerin de hasarlı olması durumunda, iade işlemi gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle, ürünleri iade etmek isteyenlerin, etiketlerinin zarar görmemesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ürünün kullanılmamış olması

Ürün iadesi söz konusu olduğunda, en önemli unsurlardan biri ürünün kullanılmamış olmasıdır. Kullanılmış bir ürün iade edilemez. Ancak, ürünlerin deneme amaçlı bir süre kullanılması kabul edilebilir. İade etmek istediğiniz ürünün sadece özelliklerini test etmek amacıyla kullanıldığından emin olun. Üründe herhangi bir hasar, leke veya deformasyon varsa, iade işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle, ürünü kullanmadan önce, iade süresi içinde iade etmek isteyip istemediğinizi kararlaştırın. Böylece, işlemi hızlandırabilir ve iade talebiniz onaylanabilir.

Hangi ürünler iade edilemez?

Herhangi bir ürün iade edilemez demek hatalı olur ancak bazı ürünlerin iade işlemi yapılamamaktadır. Ancak ürün bir şekilde hasar almış veya tamamen farklı bir ürün gönderilmiş durumdaysa, firma bunu kabul edip iade işlemini yapmaktadır. Bunun dışında kozmetik, iç çamaşırı, külot gibi kişisel giyim ürünleri, açılmış ve kullanılmış kitap, dergi veya diğer yayınlar, dijital ürünler, indirimli ürünler gibi bazı ürünlerin iade işlemi yapılamamaktadır. Ürün satın almadan önce iadenin yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi almak faydalı olacaktır.

Nasıl iade edilir?

Satın aldığınız üründen memnun değilseniz, iade süreci oldukça kolay ve basittir. İade etmek istediğiniz ürünü, Mavi’nin web sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak iade talebi oluşturabilirsiniz. Ardından size gönderilen iade formunu doldurup, ürünü orijinal ambalajında, kullanılmamış ve etiketleri ile birlikte paketleyerek Mavi’nin belirlediği adrese göndermeniz yeterlidir.

İade süresi ürün teslimatından itibaren 14 gün şeklinde belirtilmiştir. Ancak COVID-19 pandemisi sebebiyle bu süre uzatılabilir. İade kargo ücreti, kullanıcıya aittir ve kargo ücreti tutarı, ürün bedeline eklenerek kullanıcıya iade edilir. İade işlemi onaylandıktan sonra para iadesi, 10 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.

İade adresi

Mavi iade işlemleri, siparişini verdiğiniz ürünleri teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde yapılmalıdır. İade etmek istediğiniz ürünleri, hasar görmeyecek şekilde orijinal ambalajında ve faturasıyla birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade işlemleri için Mavi’nin belirlediği iade adresine gönderim yapmanız gerekmektedir. İade ürünlerini kapıda ödeme seçeneğiyle gönderirken ürün bedeliyle birlikte kargo bedeli de ödenebilmektedir. İade süreci tamamlanana kadar ürünlerinizi gönderim yapılan adresten takip edebilirsiniz.

İade kargo ücreti

Ürün iadesinde kargo ücreti kim tarafından ödenir diye düşünenler için önemli bir bilgi aktaracağız. Mavi online alışveriş sitesi, iade edilen ürünlerin kargo ücretini müşterisinden talep etmez. İade işlemi yaparken size bir iade formu verilir. Bu formda istenen bilgileri eksiksiz doldurarak ürünü dahil hediyesi ve faturasıyla geri göndermeniz gerekir. İadenizi kargo şirketi aracılığıyla gönderirken kargo ücreti tarafınızdan ödendiğinde mutlaka kargo ücretinin yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Geri ödeme işlemi, ürün iade edildikten sonra 7 iş günü içinde tamamlanır ve iade tutarı, satın alma işleminde tercih ettiğiniz ödeme yöntemi ile hesabınıza iade edilir.

İade işlemi ne kadar sürer?

Mavi, müşterilerine hızlı ve sorunsuz bir iade süreci sunmaktadır. İade işlemleri, ürünün iade şartlarına uygunluğuna, ürünün durumuna ve seçilen iade yöntemine göre değişebilir. İadenin tamamlanması genellikle 7 iş günü içinde gerçekleşmektedir. Ürünlerin iade edilme süreci, müşterinin ürünü iade ettiği tarihten itibaren başlar. Alınan ürüne hasar verilmediği ve iade şartlarına uygun olduğu taktirde, iade işlemi hızlı bir şekilde tamamlanır ve ücret iadesi müşterinin seçtiği ödeme yöntemine göre yapılır.

Eğer ürünün takası yapılacaksa, bu işlem de iade sürecinden sonra gerçekleştirilir. Takas işlemi de, ürünün stokta bulunup bulunmadığına, müşterinin yeni ürün tercihine göre değişebilir. Takas işlemi de genellikle 7 iş günü içerisinde tamamlanır ve ücretsiz kargo seçeneği ile gerçekleşir.

Bu süreçlerin tamamlanması için en önemli etken, ürünün iade şartlarına uygun olmasıdır. İade şartlarına uygunluğun yanı sıra, ürün ambalajının ve etiketlerinin bozulmamış olması ve kullanılmamış olması da önemlidir. Bu şartların sağlanması durumunda, Mavi müşterilerine en hızlı ve en sorunsuz iade işlemi sürecini sunar.

Para iade işlemi

Para iade işlemi, ürünün Mavi tarafından teslim alınmasından sonra 5 iş günü içerisinde gerçekleştirilir. İade edilen ürünün durumu incelendikten sonra, ücret iadesi işlemi başlatılır. İade bedeli, ödeme yapıldığı yönteme göre değişkenlik gösterebilir. Kredi kartına yapılan ödemeler, banka hesabına iade edilirken, kapıda ödeme yapılan ürünlerin iade bedeli, müşterinin iban numarasına gönderilir. İade işlemi sırasında oluşan kargo ücretleri müşteriye ait olmakla birlikte, Mavi’ye ait hatalı işlemlerde kargo ücretleri Mavi tarafından karşılanır. Ücret iadesi işlemleri, iade sürecinin tamamlanmasından sonra en geç 7 iş günü içerisinde gerçekleştirilir.

Takas işlemi

Eğer ürünün iadesi değil değişimi yapılacaksa, Mavi müşteri hizmetleri ile iletişim kurulması gerekiyor. Değişim talebi ve ürün detayları müşteri hizmetlerine iletilerek, gerekli koşullar sağlandığı takdirde değişim işlemi gerçekleştiriliyor. Değişim işlemi genellikle iade sürecinden daha uzun sürüyor ve ortalama 5-7 iş günü içerisinde tamamlanıyor. Bu süre, ürünün alındığı konuma ve kargo firmasına göre değişkenlik gösterebilir, bu sebeple net bir süre vermek mümkün değil. Ancak, müşterilerin takas işleminin tamamlanacağı süreci takip edebileceği bir takip numarası sağlanıyor.

Yorum yapın