Laptop Kapağını Kapattığınızda Bilgisayarınızın Kapanmaması İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Laptop kullanırken, kapak kapatıldığında bilgisayarın kapanması gerektiği doğaldır. Ancak, bazı durumlarda kapanmanın istenmeyebileceği durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda yapabilecekleriniz Windows 10’daki güç seçeneklerini değiştirmektir.

İlk olarak, Başlat menüsünden Ayarlar’a gidin. Ardından, Sistem seçeneğine tıklayın ve Güç ve Uyku seçeneğini bulun. Burada, “Kapağı kapatınca” bölümünde “Hiçbir şey yapma” seçeneğini seçerek bilgisayarınızın kapanmamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, aynı menüde “Batarya kullanırken” ve “Şarj olurken” bölümlerinde de benzer değişiklikler yapabilirsiniz. “Şarj olurken” seçeneğini “Hiçbir şey yapma” olarak ayarladığınızda bilgisayarınız kapalı kapağıyla bile açık kalacaktır.

2. BIOS Ayarları

Bilgisayarınızın kapağı kapalıyken çalışmaya devam etmesini istiyorsanız BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir. Bu ayarlar sayesinde bilgisayarınızın kapağı kapalıyken bile açık kalabilir.

BIOS ayarlarını değiştirmek için ilk olarak bilgisayarınızın açık olması gerekir. Bilgisayarınız açıldığında BIOS ayarlarına erişmek için özel bir klavye tuş kombinasyonu kullanmanız gerekebilir. Farklı bilgisayar modelleri için farklı klavye tuşları kullanılabilir, bu nedenle hangi tuşlara basmanız gerektiğini öğrenmek için kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

BIOS ayarları menüsüne erişmek için kullanılan en yaygın yöntem DEL veya F2 tuşlarına basmaktır. Bununla birlikte, bazı bilgisayar modelleri için farklı tuşlar kullanılabilir. BIOS ayarları menüsüne erişmek için hangi tuşlara basmanız gerektiğini öğrenmek için bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

BIOS ayarları menüsüne eriştiğinizde, “Güç Yönetimi” veya “Güç Ayarları” gibi bir seçenek bulunacaktır. Bu seçeneklerden “Kapanma Sırasında İşlemleri Uygula” veya benzer bir seçeneği seçerek bilgisayarınızın durdurulmasını önleyebilirsiniz. Ayarları kaydettiğinizde, bilgisayarınız kapağı kapalıyken bile açık kalmaya devam edecektir.

2.1 BIOS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

BIOS ayarlarına erişmek ve değiştirmek için önce bilgisayarınızı açmanız gerekiyor. Ardından, BIOS’a girmek için genellikle klavyenizin F2 veya Del tuşuna basmanız gerekir. Ancak, bazı bilgisayar markaları bu kısayolları değiştirebilir, bu nedenle kendi bilgisayarınızın marka ve modeline göre farklı bir kısayol kullanmanız gerekebilir.

BIOS ayarlarına girdikten sonra, ana menüde gezinerek istediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Kapanmayı engelleme ayarları genellikle “Güç Yönetimi” veya “Güç Ayarları” bölümünde bulunur.

Bazı durumlarda, BIOS ayarlarına erişmek için önce bilgisayarınızın önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekir. Bu işlem için BIOS kısayollarına benzer fakat marka ve modeline göre değişebilen farklı bir tuş kombinasyonu gerekebilir.

2.1.1 BIOS Ayarları Menüsüne Erişme

BIOS ayarlarına erişmek için klavyenizde belirli tuş kombinasyonlarını kullanmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın markasına ve modeline bağlı olarak, kullanmanız gereken tuşlar değişebilir. Ancak, en sık kullanılan tuşlar arasında F2, F10, F11 ve Del tuşları yer almaktadır. Bu tuşlardan herhangi birini bilgisayarınızı açarken veya yeniden başlatırken tekrar tekrar açık olan tuşa basarak kullanabilirsiniz.

Bazı bilgisayar modellerinde BIOS menüsüne erişmek için farklı bir tuş kombinasyonu kullanmanız gerekebilir. Bunun için, bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna veya üreticisinin web sitesinde yer alan belgelere başvurmanız gerekebilir.

  • F2: Dell, Asus, Lenovo, Toshiba, Samsung, Sony
  • F10: HP, Compaq, Gateway, eMachines
  • F11: Acer, Asus, Lenovo, Sony
  • Del: Acer, Asus, Lenovo, Toshiba, Samsung, Sony

Bu tuşların haricinde, bazı bilgisayarlar başlatma ekranında BIOS ayarlarına erişmek için “BIOS Setup” veya “BIOS Configuration” gibi bir seçenek sunar. Ayrıca, bilgisayarınızda UEFI BIOS’u kullanıyorsanız, Fast Boot seçeneğini devre dışı bırakmanız gerekebilir.

2.1.2 Kapanmayı Engelleme Ayarlarının Yapılması

BIOS ayarlarına girdikten sonra, kapanmayı engelleme ayarlarını yapmak oldukça kolaydır. Ancak, ayarlar farklılıklar gösterdiği için tam olarak nerede bulunacaklarını bilmek önemlidir. BIOS ayarları, laptop markasına ve BIOS sürümüne göre değişiklik gösteriyor. Bu sebeple, yapacağınız ayarlar bir başka laptop için ters olabilir. BIOS ayarlarının doğru yapılabilmesi için laptop marka ve model bilgisinin doğru bir şekilde bilinmesi gerekiyor.

Kapanmayı engelleme ayarlarını bulmak için “Advanced Configuration” veya “Power Management” bölümlerine göz atın. Burada, “AC Power Recovery” veya “Power On By Lid Open” gibi seçenekler vardır. Bu seçeneklerden biri, laptop’un kapağı kapalı olsa bile açık kalmasını sağlayacaktır. Seçeneklerin adları markaya ve modele göre değişebilir, ancak genel olarak benzer terimler kullanılır.

Ayarları değiştirirken dikkatli olun ve sadece ihtiyacınız olan ayarları yapın. Yanlış ayarlar, laptop’u kullanılamaz hale getirebilir. BIOS ayarlarına dokunmadan önce, mutlaka yedekleme yapmanız gerekiyor. Ayrıca, yapılan herhangi bir değişikliğin sonrasında doğru şekilde kaydedildiğinden emin olun. BIOS ayarlarını değiştirirken her zaman dikkatli ve özenli olun.

3. Harici Monitor Kullanımı

Eğer laptop kapağını kapatmanız gerekiyorsa, ancak bilgisayarınızın çalışmasını sürdürmesi gerekiyorsa, harici bir monitör kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Harici bir monitör, kapağı kapalı olsa bile laptop’un çalışmasına devam etmesine olanak sağlar. Bu yöntemi kullanabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızda bir harici monitör girişi olması gerekir. Girişe bağladığınız monitör, kapağı kapattığınızda otomatik olarak görüntüyü alabilir ve bilgisayarınızın çalışmasını sürdürebilirsiniz.

Yorum yapın