Internet Explorer Yerine Edge Açılıyor

Windows 10 güncellemesi sonrası bazı kullanıcıların bilgisayarlarında otomatik olarak Internet Explorer tarayıcısı yerine Edge tarayıcısı açılıyor. Bu durum, kullanıcılarda şaşkınlık yaratmış ve İnternet Explorer’ın nasıl açılacağı konusunda sorular ortaya çıkmıştır. Ancak endişe etmeyin, bu sorunun çözümü oldukça basit.

Güncelleme sonrası tarayıcı ayarları otomatik olarak değiştiriliyor ve varsayılan tarayıcı Edge olarak ayarlanıyor. Bu nedenle kullanıcılar, Internet Explorer açmak istediklerinde Edge tarayıcısı açıyor. Bu sorunu çözmek için kullanıcıların varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirmeleri gerekiyor.

Alternatif olarak, belirli programlarda Internet Explorer kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Bu durum sadece Windows 10 ile sınırlı değil, Windows 7 ve 8 kullanıcıları da benzer sorunlar yaşamıştı.

Varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirmek için, bilgisayar ayarlarından varsayılan uygulamaları değiştirin ve internet seçenekleri menüsünden varsayılan tarayıcıyı değiştirin. Arama çubuğuna “Internet Explorer” yazarak da belirli programlarda kullanabilirsiniz.

Neden Edge Açılıyor?

Güncelleme sonrası bilgisayarınızın tarayıcı ayarları otomatik olarak değiştiriliyor ve varsayılan tarayıcı Edge olarak ayarlanıyor. Bu nedenle, belirli bir programdan veya bağlantıdan internet explorer açmak istediğinizde bile Edge açılıyor. Bu, kullanıcılar için gizli bir değişiklik olabilir ancak Microsoft, Edge tarayıcısını öne çıkarmak için bu yönde bir değişiklik yaptı. Bu durum, Windows 10 için geçerli olduğu kadar daha önceki Windows sürümlerinde de benzer sorunlar yaşanmıştı.

Çözüm Yolları

Windows 10 güncellemesi sonrası internet explorer yerine Edge açılıyor ise kullanıcılar sorunu kolayca çözebilirler. Varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirerek sorun ortadan kalkabilir. Bu amaçla bilgisayar ayarlarından varsayılan uygulamaları değiştirmek ve internet seçenekleri menüsünden varsayılan tarayıcıyı değiştirmek gerekiyor. Böylece internet explorer yeniden varsayılan tarayıcı olarak kullanılabilir. Alternatif olarak, setiği programların bir kısmına internet explorer üzerinden erişmek mümkündür. Arama çubuğuna Internet Explorer yazıp, sonuçlardan Internet Explorer’ı seçerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Varsayılan Tarayıcı Ayarlarının Değiştirilmesi

Windows 10’da tarayıcı tercihini değiştirmek için birkaç adım izlemek gerekiyor. Bilgisayar ayarlarından varsayılan uygulamaları değiştirerek tarayıcı ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar seçenekleri takip edilerek tarayıcı ayarları değiştirilebilir. Alternatif olarak, internet seçenekleri menüsünden de varsayılan tarayıcı değiştirebilirsiniz. Internet Explorer ayarlarını açarak, Internet seçenekleri > Programlar > Outlook Express’in yanındaki Varsayılanı Yap seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlem, Edge’den Internet Explorer’a geçişi sağlayacaktır.

Bilgisayar Ayarları Üzerinden Ayar Değiştirme

Bilgisayar ayarlarından varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirerek Edge sorununu çözmek mümkündür. Bunun için Ayarlar’a tıklayın ve ardından Uygulamalar seçeneğine girin. Daha sonra Varsayılan uygulamalar seçeneğine tıklayarak, Tarayıcılara geçin ve buradan Internet Explorer’ı seçerek varsayılan tarayıcınız yapabilirsiniz.

Internet Seçenekleri Üzerinden Ayar Değiştirme

‘Varsayılanı Yap’ seçeneği tıklanarak Edge’den Internet Explorer’a değiştirilebilir. Bu yöntem, tarayıcının varsayılan seçeneklerini değiştirmeden sadece belirli programlar için Internet Explorer kullanmak isteyen kullanıcılar için uygundur. Internet Explorer’a geçmek için ilk olarak, başlat menüsünde yer alan arama çubuğuna ‘Internet Explorer’ yazılır. Gelen sonuçlar arasından Internet Explorer seçilerek açılır. Daha sonra, belirli programların Internet Explorer’da açılmasını sağlamak için Internet Explorer menüsünden ‘Ayarlar’ seçilerek ‘Internet seçenekleri’ne girilir ve buradan ‘Programlar’ sekmesindeki ‘Varsayılan programlar’ bölümüne geçilir. Burada, ‘Outlook Express’in yanındaki ‘Varsayılanı Yap’ seçeneği tıklanarak Edge’den Internet Explorer’a değiştirilebilir.

Varsayılanı Yap

Varsayılanı Yap seçeneği, Internet Explorer’ı varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak için kullanılır. Bu seçeneği kullanarak Edge yerine Internet Explorer’ı açabilirsiniz. Bunun için, internet seçenekleri menüsüne girmeniz gerekiyor. Internet Explorer’ı açtıktan sonra, Ayarlar seçeneğine tıklamanız ve Internet seçenekleri’ne gitmeniz gerekiyor. Programlar sekmesinde, Varsayılanı Yap seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.

seçeneği tıklanarak Edge’den Internet Explorer’a değiştirilebilir.

Varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle Internet Explorer’ı açın ve Ayarlar’a tıklayın. Ardından İnternet Seçenekleri’ni seçin ve Programlar sekmesine geçin. Burada yer alan “Outlook Express’in yanındaki Varsayılanı Yap” seçeneğine tıklayarak Edge’den Internet Explorer’a değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde internet explorer varsayılan tarayıcınız olacaktır.

Belirli Programlarda Internet Explorer Kullanma

Belirli programlarda Internet Explorer kullanmak isteyenlerde için çözüm oldukça basit. Arama çubuğuna ‘Internet Explorer’ yazarak sonuçlardan Internet Explorer’ı seçebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, Internet Explorer’ın yerine Edge açılırken bu problem genellikle belirli programlarla ilgilidir. Bu nedenle, bir programın Internet Explorer’ı kullandığı biliniyorsa, o programa özgü olarak Internet Explorer’ı tercih edebilirsiniz. Bu sayede, programları Internet Explorer üzerinden kullanabilirsiniz. Bu basit çözümle birlikte, kullanıcılar Internet Explorer’ı kullanmaya devam edebilir ve Edge’in varsayılan tarayıcı olarak açılmasından kurtulabilirler.

Bu Durum Sadece Windows 10’da Mı Geçerli?

Bilgisayar kullanıcıları, Windows işletim sisteminin güncellemesi sonucunda varsayılan tarayıcının Internet Explorer yerine Edge olarak değiştiğini fark edebilirler. Ancak buna sadece Windows 10 kullanıcıları değil, önceki işletim sistemleri olan Windows 7 ve 8 kullanıcıları da benzer sorunlar yaşamıştı. Bu durum, yeni sürümlerde ve güncellemelerde sıklıkla karşılaşılan bir sorun olarak bilinmektedir. Birkaç basit adımla bu sorunu çözmek mümkündür. Kullanıcılar, bilgisayar ayarlarından varsayılan uygulamaları değiştirmek ya da Internet Explorer tarayıcısını belirli programlarda kullanarak sorunu aşabilirler.

Yorum yapın