Google Play Hesabını Değiştirme

Son zamanlarda Google Play hesabınızı değiştirmek istediğinizde, değişiklikler yapmanız gereken adımlar hakkında haberler almış olabilirsiniz. Bunun nedeni, birçok kişinin birden fazla Google hesabına sahip olması ve bu hesapların çeşitli nedenlerle değiştirilmesi gerektiğidir. Google Play hesabınızı değiştirmek için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerin her birinin adım adım nasıl yapıldığını öğrenerek, siz de kolayca hesabınızı değiştirebilirsiniz.

İlk olarak, Google Play hesabınızı değiştirmek istediğinizde, eski hesabınızdan verilerinizi yedeklemelisiniz. Yeni bir hesap açarken, eski hesabınızdaki kitaplık ve oyun verilerinizi yeni hesabınıza aktarabilirsiniz. Verilerinizi yedeklemek için, hesap ayarlarınızdan dışa aktarma seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca, Google Play’deki kitaplık ve oyun verilerinizi de ayrı ayrı dışa aktarabilirsiniz.

Yeni bir hesap oluşturmak için, Google Hesapları sayfasına giderek yeni bir hesap oluşturma seçeneğini kullanabilirsiniz. Mevcut bir Gmail hesabınız varsa, bu hesapla da giriş yapabilirsiniz. Ancak, önceki hesabınızı kalıcı olarak kaldırmadan önce, yeni hesabınıza geçtiğinizden emin olun.

Google Play hesabınızı değiştirirken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, verilerinizi eski hesabınızdan yeni hesabınıza aktarmada sorun yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, Google yardım sayfasından yardım alabilirsiniz.

Google Play Hesabı Nedir?

Google Play Hesabı, Android işletim sistemli cihazlarda kullanılan bir hesaptır. Bu hesap sayesinde Google Play Store’dan uygulama, oyun, kitap ve müzik gibi içerikleri indirebilirsiniz. Bu hesabın işleyişi, bir Gmail hesabı ve şifre kullanımıyla basit bir şekilde sağlanır. Hesap oluşturduktan sonra, Google Play Store’a erişebilir ve içerik indirebilirsiniz. Hesabınızı diğer Android cihazlarınızla da senkronize edebilirsiniz. Ayrıca, Google Play Hesabı, Google tarafından sunulan diğer hizmetlere de giriş yapmak için kullanılabilir.

Google Play Hesabı Değiştirme İşlemi

Google Play hesabınızı değiştirmek için birkaç adım izlemeniz gerekiyor. İlk olarak, Google Play uygulamasını açın ve sol üst köşedeki menü simgesine dokunun. “Hesap” seçeneğini seçin ve mevcut hesabınızın altındaki üç noktalı menüyü tıklayın. “Hesabı Kaldır” seçeneğine dokunun ve hesabınızı kaldırın.

Sonraki adım yeni hesabınızı eklemek. Tekrar “Hesap” seçeneğine gidin ve “+” simgesine dokunun. Mevcut bir hesap mı yoksa yeni bir hesap mı kullanmak istediğinizi seçin. Yeni bir hesap oluşturmak istiyorsanız, adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin ve “Hesap Oluştur” düğmesine tıklayın. Mevcut bir hesap kullanmak istiyorsanız, örneğin Gmail hesabınızı kullanmak istiyorsanız, başka bir “Google” düğmesine tıklayın ve giriş yapın.

Bunları yaptıktan sonra, yeni hesabınız Google Play hesabınız olarak tanımlanacak ve artık hesaplarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

Hesap Ayarlarınızı Dışa Aktarma

Eski Google Play hesabınızı değiştirmeyi planlıyorsanız, öncelikle eski hesabınızdaki ayarlarınızı ve verilerinizi yeni hesabınıza taşımak isteyebilirsiniz. Bu işlem için, Google hesap sayfasına gidin ve eski hesabınızın verilerini dışa aktarmak için Ayarlar bölümüne tıklayın. Buradan hesap ayarlarınızın tamamını dışa aktarabilirsiniz. E-postalarınızı ve rehberinizi de dahil olmak üzere diğer verileri farklı yollarla dışa aktarabilirsiniz.

Ayrıca, Google Play Kitaplık ve oyun verilerinizi de dışa aktarma seçeneği vardır. Kitaplık verileriniz için, Google Play Kitaplar uygulamasına gidin ve Kitaplığınız bölümünde bulunan Menü düğmesine tıklayın. Buradan, tüm kitaplarınızı veya seçtiğiniz kitapları indirebilirsiniz. Oyun verileriniz için, oyununuzda Ayarlar’a tıklayın ve Bulut Kaydetme seçeneğine dokunun. Buradan tüm verilerinizi dışa aktarabilirsiniz.

Google Play Kitaplık Verilerini Dışa Aktarma

Google Play Kitaplık Verilerini Dışa Aktarma işlemi oldukça basittir. Kitaplık verilerinizi Dışa Aktarmak için uygun bir CSV dosyası oluşturmanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle Google Takeout’u kullanarak verilerinizi Dışa Aktarmanız gerekiyor. Google Takeout, Google Play Kitaplık verilerinizi yedeklemek için kullanabileceğiniz bir araçtır.

Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz :

  1. Google Takeout’u açın.
  2. Google hesabınıza giriş yapın.
  3. Dışa Aktarılacak Verilerin Seçimi sayfasını açın.
  4. Google Kitaplığı seçin…
  5. Verilerininizi Dışa Aktar’ı tıklayın.
  6. CSV dosyasına aktar seçeneğini belirleyin ve ardından Dışa Aktar düğmesine tıklayın.
  7. Dosyanızın hazırlanması biraz zaman alabilir. Dosya hazır olduğunda bir e-posta alacaksınız.
  8. E-postayı açın, CSV dosyanızı indirin ve ardından dosyayı açın.

Bu adımları takip ettikten sonra, CSV dosyanızda kitaplık verileriniz göreceksiniz. Verileri Dışa Aktarma işlemi bu kadar basit!

Google Play Oyun Verilerini Dışa Aktarma

Google Play’deki oyun verilerinizi dışa aktararak yeni hesabınıza taşımanız mümkün. Öncelikle “Ayalar” menüsünde “Hesaplar” seçeneğini tıklayarak eski hesabınızdan çıkmanız gerekiyor. Daha sonra “Ayarlar” menüsünde “Yedekleme ve Sıfırlama” seçeneğine tıklayarak “Otomatik geri yükleme” seçeneğini kapalı konuma getirmeniz gerekiyor.

Ardından “Google Play Oyunlar” uygulamasını açarak sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve “Oyunlarım” seçeneğine girin. Bu ekranda yüklemek istediğiniz oyunun üzerine tıklayın ve “Ayrıntılar” seçeneğini seçin.

Bu ekranda “Oyun içi ayarlar” seçeneğine tıklayın ve “Yerel profiller” seçeneğine girin. Burada “Dışa aktar” seçeneğini seçerek, oyun verilerinizin bir yedeğini oluşturabilirsiniz. Yeni hesabınızda “Dışa aktar” seçeneğinden oyun verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Yeni Hesap Oluşturma

Yeni Google Play hesabı oluşturmak veya mevcut bir Gmail hesabını kullanmak oldukça kolaydır. İlk olarak, Google Play ana sayfasına gidin ve sağ üst köşedeki üç satırlı menüyü tıklayın. Açılan menüde “Hesap” seçeneğine tıklayın ve ardından “Hesap ekle” butonuna tıklayın. Bu adımda, yeni bir Gmail hesabı oluşturabilir veya mevcut bir hesabınızı kullanabilirsiniz.

Bir Gmail hesabı oluşturmak için, “Yeni hesap oluştur”u seçin ve gerekli bilgileri girin. Ardından, oluşturulan Gmail hesap bilgilerini Google Play hesabınızla kullanabilirsiniz. Mevcut bir Gmail hesabını kullanmak için, “Var olan hesap”ı seçin ve giriş bilgilerinizi girin.

Yeni hesabınızı oluşturduktan veya mevcut bir hesabınızı kullandıktan sonra, Google Play hesabınızın ayarlarını gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. Özellikle, uygulama alımlarınızı kontrol etmek için ödeme yöntemlerinizi eklemek isteyebilirsiniz. Bu gibi özellikleri, “Ödeme yöntemleri” sayfasında bulabilirsiniz.

Önceki Hesabı Kaldırma

Eski Google Play hesabınızı kaldırmak istiyorsanız, Hesap Ayarları bölümüne gitmelisiniz. Burada, listeden önceki hesabınızı seçebilirsiniz. Seçtikten sonra, üstteki menüye giderek “Düzenle” düğmesini bulun ve tıklayın. Daha sonra, “Hesabı kaldır” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği seçin ve hesabınızın kalıcı olarak silinmesi için onaylayın. Bu işlem, hesabınızdaki tüm verilerin ve satın almaların silinmesine neden olacaktır. Eğer yeni bir hesap açmadan önce önceki hesabınızı silmezseniz, bu bilgiler yeni hesapta da mevcut olacak ve hesaplar arasında karışıklığa sebep olacaktır.

Sorun Giderme

Google Play hesabınızı değiştirirken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle, yeni hesabınıza erişmek için cihazınızda oturum açmanız gerekir. Ancak eski hesabınızı tamamen kaldırmadan önce, hesap ayarlarınızı ve verilerinizi dışa aktarmalısınız. Eğer bu adımı atlamışsanız, kitaplık ve oyun verileriniz kaybolabilir.

Bir diğer sorun, cihazınızın yetkili hesap listesinin güncellenmemesidir. Eğer yeni hesabınıza erişirken bu sorunu yaşarsanız, cihaz ayarlarınızda yer alan hesaplar bölümüne giderek güncelleme işlemini manuel olarak yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda, yeni hesabınızda öncesinde sahip olduğunuz uygulamaları veya satın aldığınız içerikleri tekrar indirmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin bir yolu, Google Play Store uygulamasının depolama verilerini temizlemektir.

Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, Google Play Destek ekibine başvurabilirsiniz. Ayrıca, search motorlarından bu konuda yapılmış tartışmaları veya çözümleri de araştırabilirsiniz.

Yorum yapın