Deep Freeze Nedir? Ne işe Yarar?

Deep Freeze, bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemli bir programdır. Bu program sayesinde bilgisayarda yapmış olduğunuz değişiklikleri kalıcı hale getirmez ve her yeniden başlattığınızda bilgisayarınızın ilk günkü gibi sıfırlanmış olmasını sağlayabilirsiniz. Deep Freeze, özellikle internet kafeler gibi birçok kullanıcının aynı bilgisayarı kullandığı veya sınıf gibi ortamlarda kullanılan bilgisayarlar için oldukça idealdir. Bilgisayarınızın zararlı yazılımlardan korunmasını ve yüklenen yazılımların hep temiz kalmasını sağlayan Deep Freeze, bilgisayar kullanıcılarına birçok avantaj sağlamaktadır.

Deep Freeze Nasıl Çalışır?

Deep Freeze, adı üstünde bir derin dondurucu olarak bilgisayarınızın durumunu dondurur. Bilgisayarınızdaki tüm değişiklikleri ve yaptığınız işlemleri dondurur ve sisteminizi korur. Yani, bilgisayarınızın herhangi bir zararlı yazılım tarafından enfekte olması durumunda sadece bilgisayarınızı yeniden başlatarak, eski sağlıklı haline geri getirilebilir.

Deep Freeze, kullanıcılara tanınan bir sistem yükleme ve düzenleme hakkını devre dışı bırakarak bilgisayarda yapılan değişiklikleri kalıcı olmaktan çıkarır. Bilgisayarınız her açıldığında aynı ilk günki halde açılır, tüm yapılan değişiklikler silinir.

Bununla birlikte, write proğramı açıkken yapılan değişiklikler, yazılımı kapattığınızda otomatik olarak silinir. Bilgisayarınızın günlük kullanımı sırasında donmuş halden çıkarıp, yapılan değişikliklerin ardından yeniden dondurulması gerekmektedir.

Yorum yapın